ЦСКА ще гони едва третата си победа на стадиона на Левски - "Георги Аспарухов", в историята.

Двубоят от шестия кръг на efbet Лига е в събота от 21:00 ч. Срещата е изключително важна за "червените", които до момента са печелили само два пъти на "Герена", пише сайтът на ЦСКА 1948.

Първата победа на ЦСКА на стадиона в столичния район "Подуяне" датира от вече далечната 1985 г. Тогава, през декември, водени от легендарния Стойчо Младенов "червените" печелят с 3:1.

Мачът се провежда на "Герена", тъй като по-рано през годината футболистите на двата тима се сбиват по време на финала за Купата на България и властта взима решение двубоите между големите съперници да не се състоят на Националния стадион "Васил Левски", а на клубните съоръжения. ЦСКА и Левски пък са прекръстени на Средец и Витоша.

На 22 декември 1985 г. ЦСКА гостува на "Георги Аспарухов", като повежда още в 6-ата минута с гол на талантливия младок Любослав Пенев, който тогава е само на 19 години. Пет минути по-късно той подава за попадението на Стойчо Младенов. В 32-ата Левски връща един гол чрез Руси Гочев.

Малко преди края на първото полувреме ЦСКА стига до трето попадение. Любослав Пенев е спънат в наказателното поле от вратаря на "сините" Владо Делчев и съдията дава дузпа за "армейците". Зад топката застава Стойчо Младенов, който е точен и носи победата на ЦСКА.

Вторият успех на "червените" над Левски на "Герена" идва цели 26 години по-късно. Датата е 26 февруари 2011 г. ЦСКА побеждава отново с 3:1, като попаденията са дело на Мишел Платини, който се разписва на два пъти, и Апостол Попов. Костадин Стоянов пък си вкарва автогол.

Двубоят ще се запомни с изгонването на "армейските" фенове от Сектор "Г" на "Георги Аспарухов". Тогава, на полувремето, полицията влиза на трибуната, за да въдвори ред, след като част от предпазните заграждения са счупени. Стига се до батални сцени и в крайна сметка привържениците на ЦСКА са изтикани извън пределите на стадиона.

След тези два паметни, по различни причини, мачове в събота ЦСКА отново гостува на "Георги Аспарухов". Момчетата на Красимир Балъков ще опитат да вземат едва третата победа на ЦСКА на стадиона на вечния съперник, като по този начин ще имат шанс да запишат със златни букви имената си в историята на най-титулувания български клуб.