Отборът на ЦСКА 1948 надделя над ЦСКА в баража за класиране за европейските клубни турнири. Футболистите на Валентин Илиев се наложиха с 2:0 на стадион „Васил Левски”, но освен с победата на гостите, мачът ще се запомни и с изключително грозните сцени в заключителните минути, когато феновете на домакините нахлуха на терена и прекъснаха срещата.

В 88-ата минута на двубоя десетки фенове от Сектор Г прескочиха загражденията и атакуваха футболистите на терена. Стигна се до сблъсък с полицията, като един от служителите на реда бе ранен и имаше нужда от медицинска помощ.

Ръководителите на домакините в лицето на изпълнителния директор Стоян Орманджиев и Стойко Сакалиев се опитаха да успокоят развилнелите се привърженици, но първоначално без особен успех. Привържениците на ЦСКА започнаха да чупят загражденията покрай терена, като пострада и една от телевизионните камери зад една от двете врати.

В крайна сметка след като страстите се успокоиха, след близо двадесетминутно прекъсване, двата тима излязоха на терена и доиграха мача.

Така ЦСКА 1948 се класира за Европа за втора поредна година и през новия сезон ще играе в Лига на конференциите.

start-photo.bg
14 снимки

Мачът на стадион „Васил Левски” започна с натиск на домакините, които още във втората минута пропуснаха отлична възможност да открият резултата. След многоходова атака топката бе пратена пред наказателното поле, където непокритият Сени Санянг стреля силно без подготовка, но стражът на гостите със сетни усилия успя да избие в ъглов удар. След центрирането от корнера Джонатан Линдсет бе оставен сам в опасна зона, но стреля неточно с глава.

Start-photo.bg
100 снимки

Футболистите на Стамен Белчев продължиха да атакуват по-масирано и опасно. В 9-ата минута домакините стигнаха до фал в половината на своя противник, при който топката бе центрирана към далечната греда. Джонатан Линдсет отново бе оставен абсолютно сам и успя, макар и трудно, да върне топката във вратарското поле. Там в последния възможен момент Пишчевич успя да изчисти пред погледа на Тобиас Хайнц.

Домакините действаха доста по-настоятелно от своя противник, а пресата на „червените” караше често играчите на Валентин Илиев да грешат още в зародиш при изграждането на своите атаки. Тобиас Хайнц също пробва да затрудни Петър Маринов на вратата на ЦСКА 1948,  но топката не попадна в целта.

Епизодичните атаки на гостите не носеха никаква опасност за Димитър Евтимов с изключение на няколко центрирания след които дори не се стигна до удар.

Въпреки по-пасивната игра на ЦСКА 1948, именно тимът на гостите бе този, който успя да открие резултата при една от редките си атаки. Топката бе пратена към Талис на левия фланг, който овладя без да бъде притесняван от бранителите на домакините. Напредна няколко метра и центрира много добре във вратарското поле, където Неделко Пишчевич се включи от втора позиция и засече за 1:0. Сериозна грешка при попадението направи Сейни Санянг, който не проследи движението на Пишчевич и му позволи да стреля от непосредствена близост.

ЦСКА бе много близо до това да отговори само три минути по-късно. След центриране на Тибо Вион от фал, Християн Петров засече с глава и прати топката в далечния ъгъл на вратата на гостите. Първоначално главният рефер зачете попадението, но впоследствие след преглед на ситуацията с ВАР, голът бе отменен заради засада на бранителя.

В минутите до края на първата част гостите имаха цели три прекрасни възможности да увеличат преднината си на стадион „Васил Левски”. В първите два случая Димитър Евтимов бе солиден под рамката на вратата и се намеси решаващо. В първата ситуация стражът на домакините отрази техничен удар на Радослав Кирилов, докато втората възможност се разкри пред Талис, който пробва късмета си с далечен шут фронтално срещу вратата.

В продължението на първата част обаче, само късметът помогна на домакините, за да не се оттеглят на почивка с два гола пасив. Педриньо се справи с лекота с Амос Юга по левия фланг, нахлу в наказателното поле и стреля по земя, пращайки топката в десния страничен стълб. В крайна сметка обаче, първата част приключи с минимална преднина за тима на Валентин Илиев.

Втората част отново започна с териториален натиск за домакините, който обаче не доведе до опасности пред Петър Маринов.

В 53-ата минута дойде и ключовият момент в срещата, когато гостите удвоиха преднината си след изключителен гол на Педриньо. Попадението на бразилеца без никакво съмнение ще бъде един от кандидатите за гол на сезона в еfbet Лига.

ЦСКА 1948 получи правото да изпълни пряк свободен удар на повече от 30 метра от голлинията. Зад топката застана Педриньо, който отправи топовен изстрел, забивайки топката под напречната греда, а стражът на домакините Димитър Евтимов просто изгледа как коженото кълбо се оплита в мрежата зад него.

След втория гол във вратата на домакините, играчите на Стамен Белчев започнаха да действат още по-припряно в предни позиции. Улаус Скаршем имаше възможност да стреля към Петър Маринов, но без успех.

Улисани в предни позиции, футболистите на домакините оставяха много сериозни празни пространства в отбрана, като на няколко пъти гостите бяха много близо до третия си гол в срещата. Никола Илиев, Педриньо и Радослав Кирилов имаха възможност да обстрелват вратата на Димитър Евтимов, но без успех.

Минути преди края на редовното време дойдоха и баталните сцени, които прекъснаха двубоя. Феновете на ЦСКА нахлуха на терена и атакува играчите, някои от тя носеха със себе си метални. За щастие обаче играчите на двата отбора успяха бързо да се приберат в съблекалните, докато органите на реда се опитаха да озаптят привържениците. В мелето един от полицаите пострада сериозно и имаше нужда от лекарска помощ.

След като страстите се успокоиха, тарторът на Сектор Г Иван Велчев проведе разговор с делегата на срещата Христо Ботев и двубоят в крайна сметка бе доигран.

FT ЦСКА – ЦСКА 1948 0:2

0:1 Пишчевич 30', 0:2 Педриньо 53'