Славия постигна изключително важна победа с 2:0 в гостуването си на ЦСКА 1948 в столично дерби от плейофната група, която се бори за бараж за седмото място, което дава шанс за евроучастие. Попаднията за „белите“ отбелязаха Денислав Александров, който откри резултата в 42-ата, и Тони Тасев в 65-ата минута, оформяйки крайния резултат.

Снимки: Startphoto.bg
94 снимки

През първата част пък се случиха още няколко любопитни момента. Тасев пропусна да изведе още по-рано гостите, след като изпусна дузпа в 21-ата, а защитникът на домакините Росен Божинов бе изгонен с директен червен картон в 35-ата минута, което впоследствие се оказа решаващо за изхода от двубоя.

С този успех Славия събра 40 точки и се доближи на пет именно от ЦСКА 1948 и Ботев Пловдив, който, обаче, тепърва ще трябва да гостува на Арда. Кърджалийци пък са с 41 пункта, така че и четирите тима, които се борят за седмата позиция вече са събрани в рамките само на пет точки. В следващия си двубой „червените“ от Бистрица, които нямат успех вече четири поредни мача, гостуват на Арда, докато „белите“ приемат Ботев Пд.

КЛАСИРАНЕ В efbet Лига / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Standings provided by Sofascore

Срещата стартира без сериозни опасности пред двете врати. Първата по-интересна ситуация дойде в шестата минута, когато Никола Илиев влезе отляво в наказателното поле, премина на дрибъл между Мартин Георгиев и Исак Соле, след което падна на тревата, но главният съдия Георги Иванов бе категоричен, че основания да отсъди дузпа няма.

След спокойни минути на терена в Бистрица, гостите от Славия получиха право да изпълнят дузпа в 20-ата минута. Тогава Владимир Николов получи топката отляво, влезе в наказателното поле и бе съборен от Теодор Иванов, а арбитърът посочи бялата точка. С изпълнението се зае Тони Тасев, който стреля не по най-добрия начин в десния ъгъл на вратата на Петър Маринов, който спаси удара на противника си, за да запази нулевото равенство в 21-ата минута.

Секунди по-късно „белите“ организираха още една добра атака, като топката достигна до Денислав Александров пред границата на пеналтерията и последва силен диагонален удар, който обаче профуча покрай десния страничен стълб на Маринов.

ЦСКА 1948 отговори в 24-ата минута, когато Талис Енрике изпълни по отличен начин пряк свободен удар от сериозна дистанция, като топката се запъти опасно към долния ляв ъгъл на Светослав Вуцов, който обаче следеше играта и изби в корнер.

След точно половин час игра Славия имаше нова възможност за откриващо попадение. Денислав Александров изведе Владимир Николов отдясно в наказателното поле, който с пета върна за крилото. Александров след това се обърна и комбинира с капитана Иван Минчев, който финтира Талис и стреля с левия крак, но топката премина на сантиметри от лявата греда на Маринов в аут.

Снимки: LAP.bg
43 снимки

В 34-ата минута капитанът на „червените“ Бирсент Карагарен получи отдясно до границата на наказателното поле, след което предостави кълбото на връхлитащия Талис, а бразилецът нанесе отличен изстрел с десния крак, но Вуцов изби над гредата в корнер.

След изпълнението на ъгловия удар, защитникът на гостите Виктор Генев игра с ръка при опит да си поеме топката, но съдията не отсъди дузпа в полза на ЦСКА 1948, като не получи и сигнал от ВАР арбитъра Християна Гутева. Веднага тръгна атака за Славия, а топката стигна до вратаря Маринов, който, обаче, затрудни с подаването си Росен Божинов. Младият централен бранител не се ориентира добре в ситуацията и позволи на Владимир Николов да му я отнеме, след което го дръпна за фланелката и го фаулира. Съдията Георги Иванов пък веднага му вдигна директен червен картон и така домакините останаха с десет души на терена. След това Иван Минчев шутира се зае с изпълнението на нарушението и стреля отлично, но Маринов изби.

Пет минути преди почивката треньорът на домакините Валентин Илиев направи промяна, като пусна в игра Раян Бидунга на мястото на Никола Илиев, за да запълни оставената от Божинов дупка в защитата.

С оглед на численото си предимство, Славия се възползва по най-добрия начин и откри резултата в 42-ата минута. Владимир Николов комбинира добре с Венцислав Керчев на левия фланг, след което центрира в наказателното поле, където Денислав Александров бе оставен непокрит и засече точно под гредата на Маринов за 0:1. Това бе първи гол за фланговия футболист с екипа на "белите" в efbet Лига.

Втората част започна без промени в двата състава, а в първите десетина минути Славия държеше повече топката, но сериозни опасности за вратарите нямаше.

В 57-ата минута Тони Тасев центрира в наказателното поле за непокрития Мартин Георгиев, който стреля с глава, но много близо покрай вратата.

След час игра на терена за ЦСКА 1948 се появиха Реян Даскалов и Валентин Йосков, които замениха Емил Ценов и Евгений Сердюк.

Славия направи огромна крачка към трите точки в 65-ата минута, когато удвои преднината си. Ертан Томбак получи от Николов на десния фланг и центрира към границата на вратарското поле, където Тасев бе изпуснат от Стив Фуртадо и засече с десния крак, но Маринов отрази. Топката, обаче, отиде обратно в голмайстора на „белите“, който от малък ъгъл я прокара първо между краката на Фуртадо, а след това и между тези на Маринов, за да удвои преднината на своя отбор – 0:2.

"Белите" изпуснаха страхотна възможност да решат всичко с трето попадение. Иван Минчев напредна отдясно в половината на ЦСКА и комбинира добре с Кристиян Стоянов в наказателното поле, който пък пусна пас по тревата за останалия съвсем сам Тасев. Голмайсторът на Славия, обаче, стреля над вратата от около 10-11 метра и пропусна да сложи окончателно край на спора.

Десет минути преди края на редовното време гостите удариха и греда. Топката беше върната назад в половината на ЦСКА 1948 за Талис, който, обаче не я пое никак добре и позволи тя да му бъде отнета от Мартин Сораков. Младокът влезе в наказателното поле, след което си нагласи кълбото на десния крак и стреля по тревата, но топката се отби от дясния страничен стълб на Маринов и след това беше изчистена.

До края на двубоя Славия удържа без особени проблеми аванса си и записа много ценна победа, с която се завърна в битката за седмото място.