ЦСКА 1948 се раздели с европейската си мечта през сезон 2024/2025. Това се случи, след като „червените“ допуснаха загуба с 0:4 след продължения от Пафос при визитата си в Кипър и с общ резултат 2:5 отпаднаха.

Особено болезнен беше начинът, по който срещата стигна до продължения за българския тим, който цяло второ полувреме игра с човек по-малко, тъй като Стив Фуртадо беше изгонен в края на първата част, а в последните секунди Дерик Лукасен прати двубоя в допълнително време с витален за кипърците гол.

Там футболистите на Валентин Илиев нямаха отговор към съперника, който вкара още два гола чрез Джаджа и Андерсон и така Пафос ще спори с ЧФР Клуж в плейофа за Лига на конференциите. В заветните минути Реян Даскалов си вкара автогол, с който оформи крайния резултат в Лимасол.

Със сигурност, „червените“ могат да съжаляват изключително много за цялостния развой, след като макар с 10 човека, то трудно имаше изгледи как Пафос ще вкара гол, който да изравни общия резултат, но след продължителната акция в 97-ата минута от добавеното време Лукасен прехвърли амбицията изцяло на страната на „сините“, които довършиха българите след 120 минути.

--

Логично с оглед резултата от първата среща, Пафос тръгна по-атакуващо и след само 30 секунди кипърците отправи първия удар чрез Пепе, който отлетя встрани. В петата минута Реян Даскалов извърши фал пред наказателното поле на "червените" и получи жълт картон за действието си, а в последствие и Бирсент Карагарен бе декориран от белгийския рефер заради реакция. След фала Пафос отправи удар в стената на отбора, воден от Валентин Илиев.

startphoto.bg
100 снимки

Българският тим поде бърза контраатака, но Радослав Кирилов не успя да завърши нападението. В осмата минута Неделк Пишчевич шутира от разстояние, но над напречната греда на Ивица Ивушич. Минута след това "червената" защита действа колебливо, а Джайро опита изстрел, но Петър Маринов излезе и блокира бразилеца.

След 21 минути българите разиграха постепенно и в крайна сметка капитанът Радослав Кирилов отправи удар с десния по диагонала, но той беше неточен. Муамер Танкович атакува родната врата в 34-ата минута от свободен удар, но шутът му беше неточен.

В 36-ата минута ЦСКА 1948 стигна до най-голямата си опасност в срещата, след като родният тим изпълни ъглов удар. Том Рапнуи центрира умело топката в наказателното на Пафос за Карагарен, чийто удар с глава направи безпомощен Ивушич, ала за съжаление на нападателя на "червените" топката се отби в напречната греда.

В добавеното време на първата част родният тим получи тежък удар от белгийския рефер. Стив Фуртадо пое преждевременно към съблекалните, след като направи нрушение срещу Влад Драгомир. Самият играч на кипърците се забави с обработването на топката, но в крайна сметка съдията прецени пресилено, че Фуртадо е направил фал и бранителят беше изгонен.

В петата минута от добавеното време Джайро атакува с глава родната врата, ала Петър Маринов се прояви отлично. На почивката Валентин Илиев не направи промени и "червените" продължиха с десетте си човека от първата част. Пафос владееше предоминанто топката от началото на второто полувреме, което беше и логично с оглед развоя на мача. В 52-ата минута Бруно центрира топката в полето на ЦСКА 1948, а Давид Голдар се извиси и стреля с глава, ала встрани.

След час игра кипърците нацелиха гредата на ЦСКА 1948. Пепе пое вляво и проби навътре, след което елиминира опкеата на влезлия като резерва Касиано Бузон, но той нацелия левия страничен стълб на Маринов.

Пафос продължи да натиска българския тим, който се бранеше отлично, а в 68-ата минута се видя нова отлична намеса от Маринов, който отби удар на Андерсон. И докато изглеждаше, че резултатът ще се запази 0:0, то Пафос в последната секунда от седемминутното добавено време реализира гол в срещата. Домакините стреляха към вратата, а Маринов изби. Пред него Емил Ценов и Неделко Пишчевич опитаха да блокират удара на Дерик Лукасен, но топката влетя във вратата на българите - 1:0 за Пафос.

Продълженията стартираха изключително тежко за българския тим, който допусна втори гол в мача.  В 93-ата минута Джаджа направи много добър пробив отляво и нанесе удар от малък ъгъл, но Петър Маринов направи поредното си спасяване. Минута след това бразилецът повтори упражнението, но този път прати топката в мрежата за 2:0.

Скед 100 минути игра Пафос вкара трети гол в срещата. Домакините изритаха силно топка по десния фланг, а Джаджа пое. Емил Ценов не успя да му противодейства и топката отиде към Андерсон. Той стреля, а Петър Маринов опита да се намеси, но топката се изтъркули зад голлинията му за трети път.

В 117-ата минута Пафос вкара четвърти гол в срещата, след като автогол си отбеляза Реян Даскалов. Педро Пеладжио опита центриране към Андерсон, но Реян Даскалов пресече с риск и той бе неоправдан, след като халфът прехвърли вратаря си, за да наниже топката в българската врата - 0:4.

АЕТ / ПАФОС - ЦСКА 1948 4:0 (1:2 в първия мач)

1:0 Лукасен 90+7, 2:0 Джаджа 94', 3:0 Андерсон 100', 4:0 Даскалов 118'-автогол

Рефер: Лотар Донт (Белгия)

Стадион: "АлфаМега Арена" (Лимасол, Кипър)

Пафос: 1. Ивица Ивушич – 23. Дерик Лукасен, 5. Давид Голдар, 2. Костас Пилеас – 7. Бруно, 30. Влад Драгомир, 26. Иван Шунич, 88. Пепе, 22. Муамер Танкович – 10. Джайро (К), 11. Джаджа

Резерви: 83. Панайотис Теодоуло, 93. Неофитос Михаел – 6. Педро Пелажио, 24. Онни Валакари, 25. Мустафа Наме, 33. Андерсон, 45. Рафаел Понтело, 70. Мариос Илиа, 77. Жоао Корея

Треньор: Хуан Карлос Карседо

ЦСКА 1948: 1. Петър Маринов – 19. Стив Фуртадо, 14. Теодор Иванов, 21. Емил Ценов, 31. Том Рапнуи – 28. Неделко Пишчевич, 22. Реян Даскалов – 9. Бирсент Карагарен, 7. Талис, 10. Радослав Кирилов (К) – 40. Марио Илиевски

Резерви: 12. Леви Нтумба, 13. Берк Алимоллов – 6. Радослав Илиев, 11. Касиано Бузон, 16. Мартин Атанасов, 26. Ивайло Марков, 39. Парвиз Умарбаев, 58. Марто Бойчев, 61. Октавио, 91. Райън Бидунга